Eurozóna podľa ECB stále potrebuje silné stimuly

5.10.2017 16:31:04

Nákupy dlhopisov, na ktoré mesačne vynakladá 60 mld. eur, sa Európska centrálna banka na budúci rok chystá redukovať len pomaly.

Predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) sa zhodujú, že ekonomika stále potrebuje "veľmi silné" stimuly, hoci predpokladajú, že v budúcom roku svoju podporu ekonomike zmenšia. Vyplýva to zo záznamu z ostatného zasadania ECB, ktorý banka zverejnila vo štvrtok. Záznam však signalizuje, že ECB na budúci rok bude len pomaly obmedzovať nákupy dlhopisov, na ktoré mesačne vynakladá 60 mld. eur.

Existuje "široká zhoda", že ekonomika 19-člennej eurozóny stále potrebuje dodatočnú pomoc napriek silnejúcemu rastu, konštatuje záznam zo zasadania ECB zo 7. septembra. Predstavitelia centrálnej banky zároveň očakávajú, že hospodársky rast posunie infláciu bližšie k želanej úrovni, ktorá sa podľa ECB nachádza tesne pod hranicou dvoch percent.

SITA

Najčítanejšie za 3 dni

eat-the-richUž žiadna chudoba a ultraboháči: Návod, ako jednoducho zlikvidovať majetkovú nerovnosť model-S-TeslaTri nové problémy menia prístup Nórska: Najskôr podpora elektromobilov, teraz daň z TeslyoilStratég: Ropa sa prepadne na 10 dolárov za barel, kvôli revolúcii elektrických vozidielpregnantAko zvrátiť neblahý trend pôrodnosti: Startup, ktorý sa snaží zastaviť biologické hodiny